سخن نخست

سخن سردبیر

نویسنده

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی

10.22081/rt.2021.70451

چکیده

ماه محرم الحرام، میعادگاه عاشقان پاک‌طینتی است که چونان کوه ایستادند و هرگز زیر بار ذلت و همسویی با کافران و ظالمان زمانه نرفتند و درس آزادگی و عزت را به جویندگان حق و راستی آموختند و باب هدایت را فراروی غفلت‌زدگان عالم گشودند. خوشا آنان‌که درس جوانمردی را در مکتب حسینی می‌آموزند و عقل و عشق راستین را در این دانشگاه انسان‌سازی مشق می‌کنند و در زمانه‌ای که دوری از معنویت بر جهان خیمه زده، نیکوترین گفتار و زیباترین رفتار را از اسوه‌های کامل دین و انسانیت فرا می‌گیرند و بدین‌سان محرم هر سال، با شوری بیشتر به صحنه تاریخ پا می‌گذارد و همگان را به شنیدن پیام جاودانه خود فرا می‌خواند و به یک‌باره، همه ارزش‌های متعالی را در لابه‌لای حوادث بی‌بدیل جلوه‌گر می‌سازد. آری هر چه دنیای کنونی پرتلاطم‌تر و هجمه‌ها و شبیخون‌ها از راه‌های گوناگون در جهت اطفاء نور الهی دراز دامن­تر می­شود، حدیث نورانی«إنَّ الٌحُسَین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة»[1] بیشتر به منصه ظهور رسیده و عینی­تر می­گردد. شاهد این نکته ارتقاء روزافزون دلدادگی دوست‌داران راه و رسم اهل بیت(ع) به ایشان و راه‌یافتگی خیل عظیم انسان­ها در این دنیای آشفته و هرج‌ومرج فرهنگی، به عرصه بندگی حضرت حق از رهگذر حب به اهل بیت(ع) به‌ویژه امام حسین(ع) است.
معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، محتوای تبلیغی متناسب با نیاز جامعه، در قالب ره‌توشه تبلیغی برای مبلغان گرامی تدارک دیده است تا با بهره‌گیری از شیوه‌ها و مهارت­های تبلیغی، جامعه تشنه معارف دینی را سیراب نمایند.
در ره‌توشه حاضر، مباحثی ارزشمند و نکاتی کاربردی در موضوعات متنوع دینی، فرهنگی و اجتماعی به قلم شماری از نویسندگان فاضل سامان یافته که تحت عناوین زیر ارائه شده است: «معیارهای عزاداری مطلوب در کلام امامین انقلاب؛ سپاسگزاری از نعمت‌های الهی در کلام و سیرۀ امام حسین(ع)؛ پیامدهای دلبستگی به دنیا در کلام و سیره امام حسین(ع)؛ جایگاه راستگویی در آموزه‌های دینی؛ بررسی تقابل میان رضایت خدا با رضایت مردم؛ ویژگی‌های جوانان عاشورایی؛ پیوند حماسه و عرفان در سیره و مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی؛ الگوی روابط انسانی عزت‌مدار با تأکید بر سیره امام حسین(ع)؛ محبت الهی منشأ محبت امام حسین(ع)؛ آثار تربیتی گرفتاری‌ها در زندگی از نگاه امام سجاد(ع)؛ تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها با محوریت امور فرهنگی».
امیدواریم، مباحث ارائه‌شده در این نشریه، برای مبلّغان عزیز راهگشا و برای دلدادگان حقیقت، مایه هدایت باشد و درعمل، به موفّقیت روحانیان گرامی در امر ترویج معارف اسلامی بینجامد و مورد رضای حضرت دوست قرار گیرد.
در پایان، ضمن قدردانی از نویسندگان و ارزیابان محترم، از همکاران گروه تولید محتوای فرهنگی و تبلیغی که در امر آماده‌سازی نشریه حاضر کوشیدند، صمیمانه سپاسگزارم.
سعید روستاآزاد
مدیر مسؤول


[1]. جعفر بن محمد ابن نما حلی؛ مثیر الأحزان؛ ص 4.