سخن نخست

سخن سردبیر

نویسنده

مدیر مسؤول

10.22081/rt.2022.72353

چکیده

قرآن کریم، چشمه‌ همیشه جاری است که دل‌های مشتاق و نیازمند کمال را از معارف زلال خویش سیراب می‌سازد و جامعه انسانی را به زیور عشق و ایمان و گل‌های معطر اخلاق و معنویت مزین می‌نماید. ماه مبارک رمضان بهار قرآن است: «لِکُلِ‏ شَیْ‏ءٍ رَبِیعٌ‏ وَ رَبِیعُ‏ الْقُرْآنِ‏ شَهْرُ رَمَضَانَ‏‏؛[1]برای هر چیز، بهاری است و بهار قرآن، ماه رمضان است».
اینک که به توفیق الهی سعادت یافتیم تا ماه رمضان دیگری را درک کنیم ، بایسته است خود را شایسته رحمت و مغفرت الهی و دریافت عنایات و الطاف بی‌کران رحمانی گردانیم. ماه رمضان فرصت مناسبی است تا آدمی، خویشتن را شایسته حضور در ضیافت الهی کند و صفحه دل را به فضایل الهی و معنوی زینت دهد. چه نیکوست که مهمانان این ضیافت بزرگ، باطن را به تجلیات دوست آراسته، زبان را از سخنان بیهوده و ظلمانی پاک ساخته و جان را به کلمات آسمانی و نورانی مزین کنند و در خلوت سحری با خالق، به نیایش خالصانه بنشینند و در جلوت با مخلوق، در خدمت صادقانه خلق بکوشند.
به یاری خداوند متعال معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، ره­توشۀ دیگری از محتوای تبلیغی برای ماه مبارک رمضان فراهم نموده است که امیدواریم برای مبلغان گرامی و مخاطبان محترم‌شان مفید و رضایت‌بخش  باشد. فصلنامه ره‌توشه رمضان در سه قالب ره‌توشه اصلی برای عموم مبلغان، ره‌توشه ویژه خانواده و ره‌توشه ویژه مناطق مشترک  به همت گروه تولید محتوا و جمعی از نویسندگان و مبلغان فرهیخته به رشته تحریر درآمده­است. این نشریه با طرح مباحث و موضوعات مهم و متنوع معرفتی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی کوشیده است گنجینه‌ای از مباحث اسلامی و قرآنی را برای مبلغان عزیز تبیین نماید؛ چرا که «تبیین مفاهیم عالی اسلامی» را بهترین و مؤثرترین سلاح در جنگ نرم  می‌دانیم: «در زمینه مسائل معرفتی، سبک زندگی اسلامی و بیان آیین‌های حکمرانی اسلامی همچون مردمی بودن، دینی و اعتقادی بودن، اَشرافی و مُسرف نبودن، و ظالم نبودن و مورد ظلم واقع نشدن، حرف‌های ناگفته، جذّاب و شیرینی برای دنیا وجود دارد که باید به خوبی تبیین شود.»[2] البته، مسائل و موضوعات مطرح‌شده در این فصلنامه، با توجه به نیاز و سطح علمی و سنّی مخاطبان، نیازمند بسط بیشتر و تحلیل‌های جزئی‌تر توسط مبلغان محترم است.
از وظایف مهم روحانیون ومبلغان گرامی در ایام ماه مبارک رمضان جهاد تبیین و روشنگری است. جهادی  که ریشه در کلام امیرالمؤمنین(ع) دارد: «امیرالمؤمنین(ع) در آن وصیّت معروف خودشان به حَسنین(ع) ـ که خطاب به آنها است، منتها می‌فرمایند «وَ مَن بَلَغَهُ کِتَابِی»؛ یعنی بنده و شما هم مخاطب این وصیّت هستیم ـ از جملۀ چیزهایی که می‌فرمایند [این است]: «وَ اللَهَ اللَهَ فِی الجِهَادِ بِاَموَالِکُم وَ اَنفُسِکُم وَ اَلسِنَتِکُم فِی سَبِیلِ اللَه»؛[3] جهاد با السنة.»[4] جهاد با زبان‌ها مسئله اصلی اهل منبر در ایام تبلیغی است.
راز اهمیت جهاد تبیین مقابله با تحرکات دشمنان اسلام در جنگ نرم است. روشن است لازمه موفقیت در جهاد تبیین  «به‌روزرسانی ابزارها در جنگ نرم» است: «همچنانکه دیگر نمی‌توان در جنگ‌های سخت از ابزارهای قدیمی استفاده کرد، در جنگ نرم نیز باید ابزارهای خود را به‌روز کنیم البته بعضی شیوه‌های قدیمی مانند منبر و مداحی همچنان اثرگذار و بدون جایگزین هستند.»[5]
گفتنی است مجموعۀ پیش رو، پیراسته از کاستی‌ها و نواقص نیست و انتظار می‌رود مبلغان عزیز، ما را از پیشنهادهای سازنده و تجربیات ارزشمند خود بهره‌مند سازند تا به توفیق الهی، شاهد کیفیت و کارآمدی بیشتری در آثار بعدی باشیم.
در پایان، ضمن قدردانی از‌‌ نویسندگان محترم، از همۀ کسانی که در امر آماده‌سازی و انتشار این فصلنامه تلاش کردند،  به ‌ویژه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مصطفی آزادیان رئیس گروه تولید محتوای فرهنگی و تبلیغی و همکاران محترم ایشان صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.
                                                                                                                                                   سعید روستاآزاد
                                                                                                                                              معاون فرهنگی و تبلیغی
                                                                                                                                   دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
...................................................................................
[1]. محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج 2، ص 630.
[2] . https://www.leader.ir/fa/content/25572
[3]. نهج‌البلاغه، نامۀ ۴۷.
[4] . https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=49769
[5]. https://www.leader.ir/fa/content/25572