وظایف و اخلاق انتخاباتی مردم

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

کارشناس تولید محتوای فرهنگی و تبلیغی

10.22081/rt.2021.69831

چکیده

«جمهوریت»، یکی از عناصر مهم تشکیل‌دهنده­‌ی جمهوری اسلامی است که در جهت عینیت‌بخشیدن به آن، در ایران عزت­مند، به­‌طور میانگین هر ساله شاهد یک انتخابات مردمی هستیم. افتخارآمیزتر اینکه انتخابات برگزار شده در کشور ما، از نظر رعایت اخلاق و موازین اخلاقی، در مقایسه با بسیاری از کشورهای مشابه، درخشان­‌ترین سابقه را برجای گذاشته است؛ اما نباید فراموش کرد که بداخلاقی‌­های انتخاباتی، هرچند اندک، زیبنده‌­ی جامعه‌­ی اسلامی ارزشی و فضیلت­‌گرا و نیز با اهداف بلند نظام اسلامی هم­سویی ندارد؛ نظامی که همه‌­ی ارکان تصمیم­‌گیری و مدیریت آن را باید صالحانی تشکیل دهند که قرآن، فراهم­‌سازی زمینه‌هایی را در عرصه­‌های فردی، اجتماعی و الهی به دست و همت آنان نوید داده است:
الَّذینَ إنْ مَکَّنّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلّهِ عاقِبَةُ الأُمُور؛[1]‏ همان کسانى که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا مى‏‌دارند، زکات مى‏‌دهند، امر به معروف و نهى از منکر مى‏‌کنند و پایان همه­‌ی کارها از آن خداست.
بر این اساس باید برای برپایی ارزش‌ها در همه‌­ی حوزه­‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی (امر به معروف) و مقابله با ضدارزش‌ها در همه­‌ی ابعاد (نهی از منکر) و توجه به نیازهای جامعه (ایتاء زکات) گام برداشت. بدین ترتیب، مهم‌ترین رسالت اخلاقی انتخابات، تحقق کامل این نوید قرآنی است. به همین دلیل، از آغاز تا پایان تبلیغات و از پیروزی یا شکست تا پس از آن، نامزدها و هوادارانشان و پیروزشدگان و شکست‌خوردگان در انتخابات، باید اخلاق انتخاباتی و آداب اسلامی را رعایت کنند.
 نوشتار پیش رو، اخلاق انتخاباتی و وظایف مردم را تبیین می‌نماید و در دو محور سامان یافته است.[1]. حج: 41.

کلیدواژه‌ها