روش‌های درمان وسواس بانوان

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم، از مبلغان نخبه دفتر تبلیغات اسلامی

10.22081/rt.2021.69764

چکیده

وسواس نشانه‎ای از بیماری روحی و روانی و سرچشمه آن وسوسه شیطان و تردید است و باید هرچه سریعتر درمان شود. حضرت علی7 فرموده است: «الْمُرِیبُ‏ أَبَداً عَلِیل؛[1] کسی که همه چیز و همه کس را به چشم تردید و شک نگاه می­کند، همواره بیمار است». روان­پزشکان وسواس را یک نوع بیماری می­دانند که نیاز به درمان دارد. بسیاری فکر می­کنند وسواس تنها یک بیماری فکری است که روی روح اثر دارد، در حالی­که این بیماری جسم را هم از بین می­برد. این بیماری چنان عذاب­آور است که حضرت موسی7 وقتی سامری را نفرین کرد به مرض وسواس دچار شد. علامه طباطبائی در ذیل آیه شریفة 97 در سوره مبارکه طه «فَإِنَّ لَکَ فِی الْحَیاةِ أَنْ تَقُولَ لا مِساسَ وَ إِنَّ لَکَ مَوْعِداً لَنْ تُخْلَفَهُ» می­نویسد: سامرى بر اثر نفرین حضرت موسى7 به مرض وسواس گرفتار شد و با نزدیک شدن افراد به خود احساس وحشت مى‌کرد و مى‌گفت: «لا مساس؛ به من نزدیک نشوید». آری او مبتلا به مرض وسواس شد، به‌طورى که از مردم وحشت مى‏کرد و مى‏گریخت و فریاد مى‏زد: «لامساس لامساس».[2]
بررسی­ها نشان می‌دهد با وجود اینکه اختلالات روانی در زن و مرد مساوی است، اما وسواس در بین خانم‌ها شیوع بیشتری دارد.[3] وسواس در پاکی و نظافت، وسواس در مورد خطاها، وسواس در مورد روابط خانوادگی، وسواس در مورد حساسیت نسبت آینده فرزندان و وسواس در مورد نگرانی­های مختلف زندگی از جمله مصادیق مختلف وسواس در بانوان است. با توجه به اهمیت موضوع وسواس این نوشتار در صدد ارائه روش­های درمان این مشکل روانی در محدوده این مجال است. البته از آنجا که درمان وسواس اختصاص به زن و مرد ندارد، روش­های ارائه شده عمومیت دارد و مختص زنان نیست.


[1]. علی بن محمد لیثی واسطی؛ عیون الحکم و المواعظ؛ ص40، ح 920.
[2]. سید محمدحسین طباطبایی؛ المیزان فی تفسیر القرآن؛ ج‏14، ص 197.
[3]. وسواس بیماری مردانه یا زنانه‌ای نیست، اما اینکه احساس می­شود در میان زنان شایع‌تر است، شاید به این علت باشد که طبق گفته برخی محققین، مردان، تا جائی که بتوانند وسواس خود را آشکار نمی‌کنند ولی زنان آن را ابراز می­دارند.

کلیدواژه‌ها